Civivi Yonder Damascus EDC Knife
$154.99
Military, Tactical, Work & Outdoor
The Civivi Yonder Damascus EDC Knife is a compact and lightweight everyday carry knife designed by Zac Whitmore, featuring a damascus steel blade, smooth ceramic ball bearing action, easy one-hand thumb stud opening, and a secure crossbar lock, combined with a bubinga wood handle for comfortable daily cutting tasks.
Why Choose This Item:
Specifications:
| Knife Edge: | Plain Edge |
|---|---|
| Blade Length: | 7.19 cm |
| Handle Length: | 9.47 cm |
| Blade Material: | Damascus |
| Hand Use: | Ambidextrous |
| Blade Style: | Spey |
| Blade Finish: | Damascus |
| Blade Thickness: | 0.23 cm |
| Knife Clip: | Tip-Up |
| Knife Lock Type: | Axis Lock |
| Knife Mechanism: | Manual Folding |
| Knife Options: | Brown - Plain |
Be the first to review this item.