Provoke X Morphing Tactical Axe
$499.99
Military, Tactical, Work & Outdoor
Provoke X Morphing Tactical Axe redefines compact tools with an innovative folding axe design powered by Kinematic® deployment technology. The Deadbolt® lock secures the axe during use while titanium nitride-coated SUJ2 steel construction provides durability and corrosion resistance. Built with a reinforced stainless steel handle, this compact axe offers reliable performance for outdoor, tactical, and emergency situations.
Why Choose This Item
Specifications:
| Blade Length: | 4.67 cm |
|---|---|
| Handle Length: | 22 cm |
| Blade Material: | SUJ2 |
| Hand Use: | Ambidextrous |
| Blade Finish: | Titanium Nitride |
| Blade Thickness: | 0.32 cm |
| Handle Material: | Stainless Steel |
| Knife Options: | Black - Plain |
Be the first to review this item.