Military, Tactical, Work & Outdoor
The Frontrunner leads the pack in the Kershaw lineup with a stylish and sharp design. Inspired by the ZT 0999, the manual folding knife features an intricate handle. Several handle components join together, including stainless steel and machined G10 pieces. A custom G10 pivot collar stands out on the front handle, and a back handle overlay serves as an overtravel stop. Part of the appeal is what you don’t see, as well. Negative space plays a crucial role in improving the look of the handle. But the Frontrunner is far more than an art piece. The clip point blade takes advantage of high-performance D2 blade steel, and it opens like butter using KVT ball bearing washers. Don’t be left behind. Get your hands on the can’t-miss Frontrunner.
Features:
| Knife Edge: | Plain Edge |
|---|---|
| Steel: | D2 |
| Blade Length: | 7.37 cm |
| Handle Length: | 4.3" |
| Blade Material: | D2 |
| Hand Use: | Everyday Carry |
| Blade Style: | Clip Point |
| Blade Finish: | Stonewash |
| Blade Thickness: | 0.12" |
| Knife Hand: | Ambidextrous |
| Shears Type: | Folding |
| Knife Lock Type: | 0 - 4 inch |
Be the first to review this item.