HK416 A5 ERG Tactical Electric Airsoft Rifle
$1,034.99
Military, Tactical, Work & Outdoor
HK416 A5 ERG Tactical Electric Airsoft Rifle features the C.A.T. series split gearbox and ARC FE® ETU V2 system, delivering enhanced trigger response and advanced firing mode programmability. Built with licensed H&K markings, an adjustable hop-up system, and modular M-LOK handguard, this rifle is designed for dependable performance in competitive and recreational airsoft environments.
Buy the Magazine: UMX2262083-0001
Buy the Ammo: GS1319
Why Choose This Item:
Specifications:
| Ammo Type: | Airsoft |
|---|---|
| FPS Range: | 400 to 450 |
| Gun Caliber: | 6 mm (.24 cal) |
| Gun Operating Action: | Semi/Fully Automatic |
| Power Source: | Green Gas |
| Rail Type: | M-LOK |
| Material: | Aluminum Alloy, Steel & Polymer |
| Body Type: | Rifle - M4/M16 |
| Safety Mechanism: | Selector |
| Slide: | Blowback |
| Barrel Length: | 10.43 in |
| Item Length: | 28.1–31.5 in |
| Magazine Capacity: | 32 |
| Options: | Black |
Be the first to review this item.