CRKT Cinco Folding Knife
$72.99
Military, Tactical, Work & Outdoor
It’s got big shoes to fill.
Years ago, designer Richard Rogers released the ranch-ready Cuatro™. Now, he’s raised the bar on himself with the Cinco™ /sink-oh/, a slim, go-anywhere everyday carry folding knife. Just like the Cuatro™, the Cinco™ is simply awesome.
Specifications:
| Knife Edge: | Plain Edge |
|---|---|
| Steel: | D2 |
| Blade Length: | 7.34 cm |
| Handle Length: | 4.05" |
| Blade Material: | D2 |
| Blade Finish: | Stonewash |
| Blade Thickness: | 0.11" |
| Shears Type: | Folding |
Be the first to review this item.