CRKT M16-03XD Tactical Folding Knife
$134.99
Military, Tactical, Work & Outdoor
CRKT M16-03XD Tactical Folding Knife updates the legendary M16 platform with a modern crossbar locking system, durable D2 steel blade, and lightweight Grivory handle construction. Designed by Kit Carson, this folding knife provides smooth deployment, secure lockup, and versatile everyday carry functionality.
Why Choose This Item:
Specifications:
| Knife Edge: | Plain Edge |
|---|---|
| Blade Length: | 9.09 cm |
| Handle Length: | 11.81 cm |
| Blade Material: | D2 |
| Hand Use: | Ambidextrous |
| Blade Style: | Spear Point |
| Blade Finish: | EDP Coating |
| Blade Thickness: | 0.30 cm |
| Knife Hand: | Ambidextrous |
| Knife Clip: | Tip-Up |
| Item Length: | 8.19 in |
| Handle Material: | Grivory |
| Knife Mechanism: | Manual Folding |
| Knife Options - Product Selector: | Tan - Plain |
Be the first to review this item.