Collateral Assisted Folder Knife
$97.99
Military, Tactical, Work & Outdoor
With an indestructible handle, highly reliable lock mechanism and a robust D2 Tool Steel blade, the collateral comes way tougher and is ideal for all your delicate work. Its two-toned handle simply adds a splash of class to the overall build while both the SpeedSafe assisted opening and KVT ball-bearing washers will work together to make the blade deployment super smooth and easy.
Specifications:
| Knife Edge: | Plain Edge |
|---|---|
| Steel: | D2 |
| Blade Length: | 8.64 cm |
| Handle Length: | 4.6" |
| Blade Material: | D2 |
| Blade Finish: | Satin |
| Blade Thickness: | 0.121" |
| Knife Hand: | Ambidextrous |
| Shears Type: | Folding |
Be the first to review this item.