Civivi Elementum 5.91 in Folding Knife
$66.49
Military, Tactical, Work & Outdoor
Combining functionality and style, the 5.91 in Elementum folding utility knife is a dependable tool for tackling various tasks with precision. Its ergonomic design incorporates a button lock for safe operation, and the black aluminum handle offers a modern aesthetic and excellent grip.
Designed for convenience, the knife features a stonewashed blade holder and includes additional replacement blades for extended use.
Why buy this knife?
Specifications
| Knife Edge: | Plain Edge |
|---|---|
| Steel: | Stainless Steel |
| Blade Length: | 5.72 cm |
| Handle Length: | 3.65" |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Hand Use: | Everyday Carry |
| Blade Style: | Reverse Tanto |
| Blade Finish: | Black |
| Blade Thickness: | 0.02" |
| Knife Hand: | Ambidextrous |
| Shears Type: | Folding |
| Knife Clip: | Tip-Up |
Be the first to review this item.