Cannonball Assist Folding Knife
$93.99
Military, Tactical, Work & Outdoor
Tough, beefy, and loaded with firepower, this extremely tough folder can tackle nearly every task thrown at it and is capable of all-day use. It is made up of a D2 Tool Steel drop point blade that is least likely to chip or crack within time and a unique PVD steel handle for a great grip and efficient handling. When not in use, the knife securely snaps into the handle and is easily deployed using one-handed manual opening mechanism; the flipper and the SpeedSafe assisted opening system.
Specifications:
| Knife Edge: | Plain Edge |
|---|---|
| Steel: | D2 |
| Blade Length: | 8.89 cm |
| Handle Length: | 4.5" |
| Blade Material: | D2 |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Finish: | BlackWash |
| Blade Thickness: | 0.112" |
| Knife Hand: | Ambidextrous |
| Shears Type: | Folding |
| Knife Clip: | Tip-Up |
Be the first to review this item.