Benchmade 570-1 Presidio II Folding Blade Knife
$355.00
Military, Tactical, Work & Outdoor
The combat legend, that simply won’t quit. With years of experience and redesign, the new Presidio II now features Benchmade’s CF-Elite™ handle material. This combat legend has an AXIS lock system for effortless one-handed opening and closing. Light enough to cut overall weight without compromising durability, the Benchmade 570-1 Presidio II is the perfect option for those looking for a robust folder that doesn’t weigh their kit down.
| Knife Edge: | Plain Edge |
|---|---|
| Steel: | CPM-S30V |
| Blade Length: | 3.72 inch |
| Handle Length: | 5" |
| Blade Material: | CF-Elite |
| Hand Use: | Everyday Carry |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Finish: | Satin |
| Blade Thickness: | 0.124" |
| Shears Type: | Folding |
| Knife Clip: | Reversible Tip-Up |
Be the first to review this item.