Benchmade 495 Vector CPM-S30V Steel Blade Folding Knife
$495.00
Military, Tactical, Work & Outdoor
The Benchmade 495 Vector is a top notch tactical folder that features the Axis assisted opening mechanism. The blade is a Spear point constructed of top quality CPM-S30V stainless steel and a G-10 handle with ergonomic contours and texturing to provide a very secure grip.
Specifications:
| Knife Edge: | Plain Edge |
|---|---|
| Steel: | CPM-S30V |
| Blade Length: | 3.6 inch |
| Handle Length: | 4.82" |
| Blade Material: | G-10 |
| Hand Use: | Everyday Carry |
| Blade Style: | Spear Point |
| Blade Finish: | Satin |
| Blade Thickness: | 0.10" |
| Shears Type: | Folding |
| Knife Clip: | Tip-Up |
Be the first to review this item.