Military, Tactical, Work & Outdoor
The Cold Steel Bird & Game is a must-have lightweight knife that’s the perfect option for when weight is truly a factor. It’s simple, full tang construction belies a multitude of design nuances that will soon become apparent to any hunter, survivalist or outdoorsman. Simply put, once this knife is in your hand – you’ll love it! Inspired by our much-loved Bird & Trout Knife, and taking design-cues from our Spike series, the Bird & Game is designed for small game use, but is more than capable of processing large game in a pinch. The integral finger ring (coupled with the textured polymer handle scales) allows the wielder to keep a secure grip on the blade, and even let it hang from a finger while working on particularly intricate or delicate tasks. The Bird & Game’s razor sharp Japanese AUS8A blade has been expertly heat treated for durability, while still being a breeze to re-sharpen in the field. Weighing in at a meager 1.4 oz., the Bird & Game is an inexpensive, super lightweight hunting tool that can be stowed in a bag or pack, or even hung from a chain around your neck.
Features:
| Knife Edge: | Plain Edge |
|---|---|
| Steel: | AUS-8A |
| Blade Length: | 3.5 inch |
| Handle Length: | 3.75" |
| Blade Material: | Polymer |
| Sheath: | Secure-Ex Neck |
| Hand Use: | Hunting |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Finish: | Satin |
| Blade Thickness: | 0.098" |
| Shears Type: | Fixed Blade |
Be the first to review this item.